Hlavní nabídka
Nabídka

Stavebnicový plastový plotový systém

Systém má jednoduchou stavebnicovou konstrukci, vyznačující se nízkou hmotností a umožňující rychlou stavbu kompletního plastového plotu – tj. sloupky, plotová pole, branky a brány.

S ploty ohraničujícími soukromou či veřejnou plochu se setkáváme každodenně. Rozmanité typy plotů lze vidět prakticky všude, ve městech i na venkově. V našich podmínkách se ploty nebo ohradní zdi staly již tradiční a svým způsobem i nezbytnou součástí stylu bydlení. Důvod, proč tomu tak je, spočívá jednak v přesném ohraničení tvaru a velikosti užívané plochy pozemku a pak jistě také v ochraně majetku a soukromí lidí nebo institucí.

Rozmanitý materiál

Konstrukce plotů může být různá. Nejčastěji používaný tradiční materiál je dřevo, kov v různých formách provedení, pálené nebo betonové zdivo, lomový kámen, betonové panely nebo různé vzájemné kombinace. Tyto materiály vyžadují různý stupeň údržby, pokud se chce zachovat jejich dlouhodobá plná funkčnost a estetický vzhled.

V poslední době se pro stavbu plotů využívají i plasty. Jejich určité specifické vlastnosti je přímo předurčují pro tento typ použití. Dlouhodobá životnost při prakticky nulové údržbě činí z plastového plotu atraktivní a moderní stavební materiál.

Recyklovaný i nový plast

V zásadě se pro stavbu plotů používají dva typy plastů – recyklovaný směsný plast nebo čistý houževnatý PVC plast. Plastový recyklát slouží k výrobě náhrady dřevěných planěk – průřez plaňky je plný a tomu odpovídá i její vyšší hmotnost. Vývoj houževnatého PVC plastu pro výrobu plastových oken, kde se vyžadují vlastnosti pro dlouhodobé venkovní použití, umožnil použití PVC i pro další stavební prvky – okenní parapetní desky, svody dešťové vody, prvky střešní krytiny, krycí fasádní desky, podhledové desky a v nezanedbatelné míře také plastové ploty.

Vlastnosti a použití

PVC plastové ploty se vyznačují dlouhodobou životností bez nutnosti náročné údržby – materiál velmi dobře odolává povětrnosti a slunečnímu záření, hnilobě při působení plísní a bakterií, odolává většině chemikálií anorganického i organického charakteru. Konstrukce dílů plotu bývá dutá a žebrovaná, zabezpečující jejich dostatečnou pevnost při zachování nízké hmotnosti. Většinou jsou vyráběny a dodávány jako kompletní stavebnicové systémy, umožňující velkou variabilitu tvarů, rozměrů a technického provedení stavby plotu.

Při rekonstrukcích plotů se zachováním původních soklů a sloupků lze využít pro stavbu plotových polí pouze deskové díly systému. Jednotlivých dílů stavebnice lze také využít v zahradní architektuře při stavbě pergoly, přístěnků pro parkování automobilu nebo uskladnění zahradního nářadí, nízkého ohrazení zahrádky od dvorku, při stavbě kompostéru, dětského pískoviště, trvanlivých sedacích a opěrných částí laviček apod. Jednoduchost montáže umožňuje provést celou práci i svépomocí, potřebným nářadím je jistě vybaven každý průměrný domácí kutil.

 

Popis stavebnicového systému

Stavebnice PVC plotového systému POLYCYERO obsahuje 4 typy vytlačovaných profilů – kryt sloupku, krycí a distanční lištu sloupku, nosnou desku a plaňku, dále 1 krytku vrcholu sloupku, 2 krytky konců desek a 1 spojovací element.

Základní nosnou část sloupku tvoří ukotvená ocelová trubka vnějšího průměru 6/4”, která se obalí dvěma identickými půlkami čtyřbokého plastového krytu s podélným oboustranným zámkem (profil KSP 110). Sestavený plastový kryt sloupku má výšku podle potřeby a vnější půdorysný rozměr 110 × 110 mm tvaru čtverce s oblými rožky. Pro zamezení vertikálnímu vysunutí či horizontálnímu pootočení se v některé z drážek provede zajištění správné polohy dvěma samořeznými šroubky. Sloupek má na každém ze 4 boků vertikální podélnou tvarovanou drážku (šíře 30 mm, hloubka 25 mm) pro zasunutí konců horizontální nosné desky plotového pole rozměru 100 × 30 mm (profil DPP 100). Drážky slouží též k zasunutí krycí a distanční lišty šíře 30 mm (profil KDL 30). Shora je sloupek ukončen lepeným víčkem (VPK 110). Tím je dosaženo celistvého, obvodově plně plastem krytého provedení sloupku.

Žebrování nosné desky plotového pole (profil DPP 100) je uzpůsobeno tak, že uprostřed plastového profilu vznikl prostor pro zasunutí výztužného ocelového profilu rozměru 20 × 20 mm (typu čtvercového nebo „U” průřezu), tím se dosáhne významného zpevnění celé plochy plotového pole mezi sloupky. Plastové plotové plaňky rozměru 70 × 22 mm (profil DPP 70) jsou připevněny k vyztuženým nosným deskám plotového pole ocelovými vruty. Plaňka má vnitřní žebrování řešeno tak, aby se špička vrutu zavrtala do centrálního žebříčkového žebra a spoj byl pevný. Vruty se zavrtávají z vnitřní plochy plotu bez nutnosti předvrtání děr (PVC materiál je dostatečně měkký a poddajný), jejich hlavičky se opatřují speciální podložkou s narážecí půlkulatou plastovou krytkou.

Z přední pohledové plochy plotu jsou plaňky hladké, spoje nejsou viditelné. Horní konce planěk se opatřují nalepovací krytkou pro uzavření dutého profilu, spodní konce jsou otevřené.

U balkonových výplní se plaňky připevňují k ocelové kostře pomocí nerezových „vratových” šroubů. Je tomu tak z bezpečnostních důvodů – široká hlavička šroubu zabrání vylomení plaňky.

Plaňky se doporučuje z estetického hlediska uzavřít i ze spodní strany, spodní krycí víčko je nutné provrtat alespoň dvěma malými dírkami o průměru 2 mm pro odvod vody.

 

Množství variant

Variabilita plastového plotového systému POLYCYERO umožní stavbu plotu v různých provedeních vzhledu. Klasické ploty s vertikálními plaňkami můžou mít rovná plotová pole, s horními nebo spodními oblouky, pole se střídavě vysokými plaňkami, hustotou planěk lze regulovat „průhlednost” plotu. Plotová pole můžou být tvořena pouze z horizontálně uložených desek mezi sloupky s různě velkou mezerou, lze také vystavět plnou stěnu bez mezer (s použitím vhodného lepidla či disperzních tmelů se dosáhne vyšší plošné pevnosti stěny plotového pole.

Plotová pole můžou být i kombinovaná s použitím horizontálních desek DPP 100 a vertikálních desek DPP 70. Jejich spojení se provádí pomocí vnitřně lepených plastových spojovacích elementů SE 10. Plotové pole kombinované má tedy stejný vzhled z vnitřní i vnější strany plotu, nejsou na něm viditelné žádné spoje.

Barevná provedení

Základní barevné provedení PVC plotu je bílé, kde plast je barven přímo ve hmotě titanovou bělobou s vynikající odolností vůči slunečnímu záření. Vyrábí se i tzv. kašírované provedení v různých barevných odstínech a dezénem imitací dřevin – jedná se o polep povrchu profilů speciální folií Renolit. Folie je extrémně přilnavá a mechanicky i povětrnostně velmi odolná - používá se také při výrobě plastových oken.

Minimální údržba

Údržba plastového plotu je minimální. Není třeba žádných ochranných nátěrů, protože nepodléhá elektrochemické korozi. V praxi ve venkovním prostředí samozřejmě dochází k zašpinění povrchu dílů plotu polétavým prachem, rostlinným pylem a ptačím trusem. Zvláště v rozích a štěrbinách může časem dojít k růstu mikroskopických řas a mechů. Nejvhodnějším a nejrychlejším způsobem čištění povrchu dílů PVC plastového plotu je použití vodní tlakové myčky.

Lehká konstrukce, snadná montáž, variabilita vzhledu stavby plotu a široká barevná škála plastového plotu POLYCIERRO činí z tohoto výrobku moderní, atraktivní a zároveň vysoce účelný doplněk architektury nově stavěných nebo rekonstruovaných domů.

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací